kim jesteśmy
gdzie jesteśmy
sklep internetowy
zegarmistrz radzi
ciekawostki - Robert Kubica ambasadorem
aukcja
krakowski kwadrans
kontakt
 

 
Kilka rad przy zakupie zegarka.
 • Zegarek musi się nam podobać, inaczej, nawet gdyby był najlepszej marki, nie będziemy z niego zadowoleni.
 • Nieprawdą jest, że inni ludzie nie zwracają uwagi na to co nosimy na ręce. Nasz zegarek ma nas godnie reprezentować.
 • Przenigdy nie kupujmy " podróbek'' wyrobów znanych firm zegarmistrzowskich. Lepiej posiadać oryginalny zegarek firmy o mniejszej renomie niż złożony w Chinach najlepszy "szwajcarski'' czasomierz.
 • Wyroby zegarmistrzowskie kupujmy jedynie w sprawdzonych sklepach. Jakie rozczarowanie może nas spotkać gdy okaże się że nasz zegarek, za który zapłaciliśmy 10000zł, naprawdę jest wart najwyżej 500zł.
 • Oprócz atrakcyjnego wyglądu zegarek ma za zadanie przede wszystkim wskazywać właściwy czas. Jeśli cyferblat jest dla nas nieczytelny wybierzmy coś innego

wróć

 
Co każdy z nas powinien wiedzieć o zegarku ?

Przed zakupem zegarka koniecznie dowiedzmy się czy dana firma posiada w Polsce przedstawiciela, serwis gwarancyjny, a co najważniejsze pogwarancyjny. Nie traćmy niepotrzebnie pieniędzy, czasu i nerwów w przypadku ewentualnej usterki. Pamiętajmy również o konserwacji zegarka (należy jej dokonywać średnio co 3 - 5 lat, tylko w punktach serwisowych).

wróć

Marka - to nic innego jak nazwa firmy, etykietka. Dla jednych to szczegół bez znaczenia dla innych ma to kolosalne znaczenie. Na pewno znane w świecie i w Polsce marki dają gwarancję jakości produktu. Nie należy bać się firm które dotychczas zajmowały się modą i dołożyły do tego jeszcze zegarki. Nina Ricci, Hugo Boss czy Gucci - na pewno nie pozwolą sobie na tandetny produkt. Projektanci tych firm nadają zegarkowi niepowtarzalny wygląd, resztę wykonują szwajcarscy specjaliści.


wróć

Jakość - tą cechę zegarka trudno ocenić w momencie zakupu, możemy jedynie odwołać się do uczciwości sprzedającego (dość ryzykowne), przeglądnąć nasz ranking firm albo po prostu ponosić zegarek kilka lat i już wszystko będzie jasne.

wróć

Wykonanie zegarka - to możemy sprawdzić bardzo dokładnie.
Koperta zegarka (czyli jego obudowa) może być wykonana z :

 • mosiądzu pokrytego powłoką - niezbyt trwałe.
 • stali - bardzo trwałe koperty.
 • tytanu - bardzo lekki, antyalergiczny materiał - trwały
 • spieku ceramicznego lub węglowego - bardzo ciekawy pomysł
 • plastiku - wiadomo - materiał mało trwały


Wiele firm stosuje elementy dekoracyjne. Koperta zegarka może być w całości wykonana z metali szlachetnych (złoto, platyna), lub jedynie pokryta warstwą takiego metalu. Złoto może być nanoszone metodą galwaniczną (grubość takiej powłoki podawana jest w mikronach), lub metodą PVD (najtrwalsza z obecnie stosowanych). Powłoki te ulegają naturalnemu procesowi ścierania.
Najczęściej stosowanymi są powłoki o grubości 3µm - 5µm, ich żywotność uzależniona jest od sposobu użytkowania zegarka. Przyjmuje się, że pierwsze przetarcia powinny pojawić się po 3 - 5 latach. Powłoki o grubości 10µm i specjalne powłoki PVD są bardzo wytrzymałe, ich żywotność sięga od kilku do kilkunastu lat.

wróć

Mechanizm - obecnie w świecie nastąpiła unifikacja mechanizmów. Jedynie najbardziej renomowane firmy wykonują je same. Identyczny mechanizm ETA znajdziecie Państwo w zegarku Atlantic, Swatch, Tissot a o jakości zegarka zadecyduje kontrola procesu jego montażu.
W Polsce przyjęło się twierdzić że dobry mechanizm to szwajcarski mechanizm, jest w tym dużo prawdy ale każdy fachowiec wie że plastikowa szwajcarska ETA to naprawdę nie jest produkt najwyższej próby. Natomiast złego słowa nie można powiedzieć o japońskiej Myocie. Oczywiście mówimy teraz o zegarkach elektronicznych, zegarki mechaniczne to osobny rozdział.

wróć

Szkiełko - bardzo ważny element każdego zegarka. Porysowane szkiełko po prostu psuje wygląd. Szkiełka do zegarków dzielą się na:

 • plastikowe - rzadko stosowane szkiełka, bardzo miękkie ale mają jedną zaletę - można je w prosty sposób polerować i wyglądają jak nowe.
 • mineralne - jest to po prostu zwykłe szkiełko, narażone na zarysowania ale lepiej znosi uderzenia niż szkło szafirowe.
 • szafirowe - szkiełka bardzo twarde, praktycznie nie do zarysowania /jedynie diament może takie szkło zarysować/.
 • szafirowe z powłoką antyrefleksyjną - jedynie w zegarkach najwyższej klasy - nie daje refleksów, zegarek wygląda jak gdyby nie miał szkiełka.
 • sferyczne - szkiełko wypukłe, nadają zegarkowi bardzo ładny wygląd.
Wodoszczelność - ta cecha zegarka oznaczana może być na kilka sposobów albo w metrach np. 30m., 50m., w atmosferach lub barach np. 3bar, 5atm. Co to oznacza? Pisanie na zegarku 30 m. wodoszczelności jest odbierane przez laika (o co trudno mieć pretensje) że taki zegarek można zanurzyć pod wodę na głębokość 30m. Nic bardziej mylnego!

 • 30 m. - zegarek odporny na zachlapanie, deszcz i mycie rąk.
 • 50 m. - w zegarku można pływać ale nie nadaje się on do nurkowania.
 • 100 m. - z tym zegarkiem można nurkować ale na małych głębokościach /z maską i z rurką/ .
 • 200,300 m. - profesjonalne zegarki do nurkowania.

Zegarki o większej wodoszczelności mają z reguły zakręcaną koronkę. Uwaga, pod żadnym pozorem nie wolno pod wodą wyciągać koronki lub przyciskać przycisków np. chronografu. Pamiętajmy - wodoszczelność zegarka nie jest wieczna. Uszczelki ulegają naturalnemu procesowi niszczenia. Żaden zegarek nie jest odporny na gwałtowną zmianę temperatury. Nie należy brać gorącej kąpieli z zegarkiem na ręce podobnie jak nie powinno się zanurzać go w zimnej wodzie gdy jest nagrzany (np. gdy się opalamy).

wróć

Zegarek elektroniczny czy mechaniczny ?

Zegarki kwarcowe (bateryjne) są nowoczesne i bardzo wygodne w użyciu. Obecnie produkuje się je w kilku technologiach :

 • Tradycyjne zegarki kwarcowe - na baterie.
 • Zegarki SOLAR (np. firmy JUNGHANS) - czerpią one energię z różnych źródeł światła.
 • Zegarki KINETIC, AUTO-QUARTZ - w przypadku tych zegarków mechaniczna część generuje prąd ładując kondensator, który następnie przekazuje energię części elektronicznej.
 • Zegarki RADIO CONTROL (np. firmy JUNGHANS) - zegarki automatycznie ustawiane i synchronizowane falami radiowymi z naziemnego nadajnika we Frankfurcie.

Zegarki mechaniczne dzielimy na dwie grupy:

 • Tradycyjne nakręcane ręcznie.
 • Z automatycznym naciągiem - wykorzystujące naturalny ruch ręki.

Jaki zegarek wybrać? Świat wraca do zegarków mechanicznych. Dlaczego? Przecież trzeba pamiętać o nakręcaniu, wykazują odchyłki w pomiarze czasu (kilka - kilkanaście sekund na dobę).
Mówi się jednak, że mają one duszę.
Zegarki elektroniczne są nowoczesne, dokładne i wygodne w użyciu. Wybór pozostawiamy państwu.

wróć

 
Jak dbać o zegarek ?

Zegarek mechaniczny wymaga przeglądu i konserwacji przynajmniej raz na 3 lata, zegarek elektroniczny raz na 5 lat.
W zegarkach elektronicznych, które posiadają system EOL (wskaźnik zużycia baterii), należy do 14 dni od pierwszych "objawów'' (ruchy wskazówki sekundnika, która porusza się skokami co 5 sekund) wymienić baterie.
Dobrej klasy bateria pozwoli działać naszemu zegarkowi od 2 do 3 lat ale z jej wymianą nie czekaj dłużej niż 2 lata, stara "wylana" bateria może zniszczyć Twój zegarek. Nigdy nie kupujmy baterii alkaicznych, w serwisie domagajmy się baterii srebrowych, dobrej firmy.
Wszelkich napraw czy regulacji naszego zegarka dokonujmy w profesjonalnych zakładach zegarmistrzowskich. Należy unikać punktów wymiany baterii np. w serwisie dorabiającym klucze - nasz zegarek może ulec zniszczeniu podczas nieprawidłowego otwierania lub zamykania.

Jeśli macie państwo ewentualne pytania prosimy o kontakt z nami, a my postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

NAPISZ DO NAS.

wróć

 
Przykładowy cennik naszej firmy.


Czyszczenie i koserwacja      
zegarek mechaniczny 35 - 45
markowy zegarek mechaniczny 70 - 300
zegarek kwarcowy 20 - 40
markowy zegarek kwarcowy 70 - 250
Założenie baterii srebrowej 10 - 50
Założenie szkła do zegarka 10 - 150
Założenie teleskopu   2
Paski      
skórzane 10 - 400
plastikowe 8 - 40
Bransolety 15 - 600

31-014 Kraków, ul. Sławkowska 10
tel. +48 (12) 426 96 40
e-mail: salon@zegarki.krakow.pl